Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Examen de promovare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Examen de promovare

Buna ziua!
Care este conditia de vechime pentru un secretar de scoala care doreste sa participle la examenul de promovare in grade sau trepte imediat superioare?
H.G nr 1027/11 noiembrie 2014 art. 41 alin. 8 spune ,, Examenul de promovare in grade sau trepte profesionale se poate organiza trimestrial, semestrial sau anual, in functie de decizia conducatorului autoritatii ori institutiei publice?
Adica un secretar poate sa promoveze in urma examenului in treapta superioara asa de repede?
Multumesc mult
HG 286/2011 trebuie coroborata cu dispozitiile Legii nr.284/2010 care prevad :
art.26
..
(4) Promovarea in grade sau trepte profesionale imediat superioare se realizeaza pe baza criteriilor stabilite prin regulament-cadru, ce se aproba prin hotarare a Guvernului, daca nu este reglementata altfel prin statute sau alte acte normative specifice.
(5) Promovarea in grade sau trepte profesionale imediat superioare se face din 3 in 3 ani, in functie de performantele profesionale individuale, apreciate cu calificativul "foarte bine", cel putin de doua ori in ultimii 3 ani, de catre comisia desemnata prin dispozitie a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte sindicatele sau, dupa caz, reprezentantii salariatilor.