Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune in instanta

Am si eu o intrebare legata de costurile procedurilor de rezolvare a unor probleme de succesiune in instanta, daca asa se numeste.. Este vorba de doi frati carora le-au murit ambii parinti, dar care nu se inteleg pentru a semna actul de succesiune, mai bine zis unul dintre frati nu vrea sa auda macar de asa ceva, pentru ca nu doreste sa imparta nimic cu celalalt frate si este imposibil sa fie convins in mod normal sa participe la succesiune. Singura posibilitate ar fi rezolvarea in instanta a acestei probleme. Intrebarea mea este la ce costuri se ridica si ce onorarii se platesc,, desigur aproximativ, cam ce buget ar fi necesar pentru a demara un astfel de proces... De asemenea as dori un avocat in Bucuresti cu experienta in acest tip de problme.. Va mutumesc foarte mult pentru raspuns. Imi puteti spune cred o suma aproximativa ... desi acest lucru se discuta cu avocatul, stiu... la cabinet, dar trebuie sa existe niste repere... si o recomandare, eventual cateva nume de avocati cu experienta in acest domeniu. Multumesc frumos.
Tot eu!
Doar mama a facut decl. de acceptare a succesiunii in termenul de 6 luni, eu nu. Are ceva?
@narcisa07 editati mesajele pentru completare, multumesc .
Poate opera institutia acceptarii tacita- 1 prin luarea in posesia a bunurilore care alcatuiesc masa succesorala , prin plata impozitelor , chiar prin acte de dispozitie , prin instrainarea acestor bunuri.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Cat dureaza un proces de partaj? depinde de comostenitori si de cat de dotati sunt ei .........din punct de vedere al inteligentei bineinteles. intre oameni destepti partajul e scurt si ieftin , Doar "ceilalti" pierd timp si bani , ambitia prosteasca face sa umple salile de judecata pentru 2 oale si 3 furculite. Ma credeti sau nu in Dambovita un proces de partaj inceput inceput in 1979 s-a terminat abia in 2007 . Da a durat 28 de ani, si s-a terminat cand au murit toti........:((