Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... URGENTA!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

URGENTA!

buna seara.
asi dori si eu cateva informatii,daca ma puteti ajuta.
este vorba de o masina,proprietate personala a tatalui meu care lucreaza in strainatate cu forme legale.
acesta doreste sa o aduca in tara insa nu vrea sa o inmatriculeze,si sa putem circula atat eu,cat si sora mea cu masina.
cateva posibilitati:
1-daca plateste asigurarea in continuare in spania,se poate circula cu masina in tara mai mult de 90 de zile fara a o inmatricula?
2-REPATRIERE-in cazul inmatricularii in acest caz mai plateste taxe la masina(este in posesia tatalui de mai mult de 12 luni)?
3-se poate iesi cu masina din tara(ex RUSE) ca apoi sa se mai poate circula inca 3 luni fara inmatriculare?
4-ca sa putem circula cu masina,eu si sora mea(in timp ce tatal meu nu este in tara),aveam nevoie de o procura ?

daca se poate sa mi se raspunda in parte la fiecare intrebari inclusiv actele necesare acestora v-as fii profund recunoscatoare.
o seara buna in continuare.

1.Daca plateste asigurarea in continuare in Spania,puteti circula cu masina in baza unei procuri.
2.Pentru prima inmatriculare se plateste taxa,indiferent de perioada de timp in care acesta a fost proprietar.
3.Se poate circula fara a fi necesara inmatricularea,in conditiile unei procuri date in fata notarului.
4.Cred ca da.