avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... URGENTA!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

URGENTA!

buna seara.
asi dori si eu cateva informatii,daca ma puteti ajuta.
este vorba de o masina,proprietate personala a tatalui meu care lucreaza in strainatate cu forme legale.
acesta doreste sa o aduca in tara insa nu vrea sa o inmatriculeze,si sa putem circula atat eu,cat si sora mea cu masina.
cateva posibilitati:
1-daca plateste asigurarea in continuare in spania,se poate circula cu masina in tara mai mult de 90 de zile fara a o inmatricula?
2-REPATRIERE-in cazul inmatricularii in acest caz mai plateste taxe la masina(este in posesia tatalui de mai mult de 12 luni)?
3-se poate iesi cu masina din tara(ex RUSE) ca apoi sa se mai poate circula inca 3 luni fara inmatriculare?
4-ca sa putem circula cu masina,eu si sora mea(in timp ce tatal meu nu este in tara),aveam nevoie de o procura ?

daca se poate sa mi se raspunda in parte la fiecare intrebari inclusiv actele necesare acestora v-as fii profund recunoscatoare.
o seara buna in continuare.




Cel mai recent răspuns: ContSters76710 , utilizator 00:36, 25 Iunie 2009
1.Daca plateste asigurarea in continuare in Spania,puteti circula cu masina in baza unei procuri.
2.Pentru prima inmatriculare se plateste taxa,indiferent de perioada de timp in care acesta a fost proprietar.
3.Se poate circula fara a fi necesara inmatricularea,in conditiile unei procuri date in fata notarului.
4.Cred ca da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dețin un autoturism cu numere de spania. pot circula în românia, până la înmatriculare, dacă am asigurare românească? adryanoo_boy adryanoo_boy Asa cum reiese si din titlu , vreau sa va-ntreb daca pot circula cu un auto cu nr de Spania pe drumurile din Romania , in vederea inmatricularii. Am facut ... (vezi toată discuția)
Masina inmatriculata in spania simonasobis simonasobis Buna tuturor. Am si eu niste nelamuriri cu privire la inmatricularea unei masini. Speta este urmatoarea : masina este inmatriculata in Spania. As dori sa o ... (vezi toată discuția)
Autoturism cu numar de romania in spania weijan weijan as fi recunascator nu sunt rezident in spania si am un autovehicul cu numere de roaminia care este perioada sederii pe care o pot sta in spania .multumesc (vezi toată discuția)