Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Seful nu mi-a dat banii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Seful nu mi-a dat banii

Buna,am o mica mare problema si as avea nevoie de un sfat de la oamenii care au trecut prin asa ceva.Deci,sa incep,eu am lucrat pentru un domn 2 saptamani si deja intrasem in a 3 saptamana de lucru,cand am venit la interviu angajatorul mi-a spus ca pot primi salariul la 2 saptamani ,la o saptamana sau o data pe luna.Eu i-am zis ca vreau banii la 2 saptamani iar de Paste l-am intrebat daca imi pot primi banii(mentionez ca s-a vorbit despre contractul de munca doar ca eu nu l-am vazut nici macar in ziua de azi) si a zis ca nu ca are de platit niste facturi,ca a dat banii la altcineva s.a.m.d.Am asteptat pana in a doua zi de Pasti apoi i-am cerut iar banii cu toate ca in ziua respectiva de munca facusem bani frumosi vreo 300 si ceva de lei si iar a zis ca nu mi poate da ca are nevoie sa plateasca factura si i-am zis ca mama e in spital doar doar ca imi da banii care mi se cuveneau ,.In ziua respectiva cand a venit sa ia banii mi-a spus ca ce incep sa lucrez dea doua zi ,adica marti sa strang si sa iau banii care imi trebuiau,jumatatea mea de salariu.tot. Marti nu am facut decat 50 de lei si i-am luat si i-am spus ca are sa imi mai dea 450 de lei salariul meu fiind de 1000 de lei ,si am plecat mai devreme decat imi era programul stiind ca daca vine mi i-ar fi luat si pe cei 50 de lei ,m-a sunat si ma intrebat de ce am luat banii aceia iar eu i-am spus ca asa mi-a spus el apoi a dat-o la intors ca el nu a zis asa ,ca el nu a zis ca vanzarea care o fac in zilele urmatoare si banii pe care ii obtin sa ii iau eu pana imi completez jumatatea mea de salariu asa ca mi-am dat demisia.L-am sunat cand am ajuns acasa si i-am spus ca eu numai vreau sa lucrez pentru el sa imi dea banii pentru care am muncit iar el z zis ca nu are de unde ca a dat banii pe facturi si i-am zis ca nu ma intereseaza ,el m-a angajat ,i-am muncit ,trebuie sa ma plateasca,a zis ca imi da banii marti,pana angajeaza pe altcineva sa vanda.Acum va intreb,daca nu imi da banii nici martea viitoare cepot face,cum imi pot recupera banii?Mentionez ca am martori care m-a vazut lucrand,plus o inregistrare care sa confirme lucrul asta.,Cum imi pot recupera banii pe cale legala,iar daca nu cum il pot face sa plateasca in mod legal pentru a numai insela si alta lume,mentionez ca 20% din bonurile de marcat erau scoase pe case iar restul de banii care se faceau intrau in buzunarul lui,va rog frumos sa ma ajutati,o zi buna
Nu va puteti obtine drepturile salariale decat in instanta.
Puteti sesiza Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) si ANAF.
Este o cale lunga si dificila daca nu ajungeti la o intelegere amiabila.
Mai degraba cred ca va puteti obtine drepturile restante amenintandu-l cu ANAF-ul si ITM-ul, ii spuneti ca nu aveti nimic de pierdut si doriti doar banii pentru zilele lucrate in schimbul renuntarii la sesizarea autoritatilor competente.
multumesc pentru sfat,o zi buna
Daca ati muncit la negru , atunci sunteti pasibil si dvs nu numai angajatorul de amenda din partea ITM-ului.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
.....
e) primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată;

f) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;
....
eu am fost inselata,mi s-a promis contract de munca si mi s-a promis ca mi se face,am avut incredere,nici mie nu mi-a convenit ca nu am lucrat fara contract de munca
Chiar daca ati fost inselata , trebuia sa sesizati ITM-ul imediat dupa ce ati inceput munca si ati observat ca nu vi se face contract.