avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cerere pt aflarea fondului de rulment si reparatii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cerere pt aflarea fondului de rulment si reparatii achitat in ultimii 4 ani

Buna ziua. Am o problema - ceva mai mare - cu Asociatia blocului. Am stat in chirie - urmeaza sa ma mut la casa mea - si timp de 4 ani am platit fond de rulment si de reparatii la intretinere, discutand cu proprietarul ca la final sa lamurim acest aspect - proprietarul scade din ce mai e de plata, si ne da inapoi ce mai este de dat.
Am facut o cerere scrisa catre Presedintele Asociatiei pentru a mi se comunica-in scris- ce fond de reparatii si ce fond de rulment am achitat din data x pana in data y.
Contabila s-a rastit la mine ca nu este platita sa umble la arhiva si sa-mi raspunda mie la cerere; ea nu poate sa-mi dea decat din ianuarie anul curent pana azi.
Problema este ca la izolarea blocului am participat la plata renovarii scarilor de bloc-si nu numai - astfel ca ajungeam sa platim si 150 lei fond de reparatii pe luna - bani care nu-mi convine sa-i daruiesc.
Mentionez faptul ca pe chitantele de intretinere era scrisa suma - exemplu 350 lei - si la explicatii : "intretinere, fond reparatii, fond rulment" - asadar chitantele nu ma ajuta (proprietarul le mai are si nu stim care cum sau cat a fost).
Va rog sa ma indrumati cu un sfat : ce sa fac? Cui sa ma adresez?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:42, 17 Aprilie 2015
Trebuie sa va adresati presedintelui de bloc: in fapt, cererea e bine sa o faca proprietarul.
Clauze cu privire plata si restituirea fondului de reparatii si a celui de rulment trebuiau stabilite in contractul de inchiriere.

Chiriasul plateste o chirie si utilitatile de care beneficiaza (intretinere, energie, cablu tv) dar nu poate fi obligat sa contribuie la reparatiile condominiului. Proprietarul este cel obligat sa contribuie la reparatia imobilului.

Fondul de rulment se restituie doar proprietarului si nu chiriasului la vanzarea proprietati.

Discutati cu proprietarul aceste aspecte.
Am facut o cerere scrisa catre Presedintele Asociatiei pentru a mi se comunica-in scris-

In cadrul asociatiei de proprietari,toate problemele se solutioneaza strict intre proprietar si reprezentantul legal al asociatiei
Nu exista dispozitie in vigoare care sa oblige asociatia de proprietari sa raspunda in scris chiriasului
Obligatiile care va revin in perioada cat ati domiciliat in calitate de chirias trebuiau sa fie concret stipulate in contractul de locatiune
Fondul de rulment se restituie doar proprietarului

Fondul de rulment poate fi restituit proprietarului ,numai in situatia in care acesta se muta din imobil sau pierde calitatea de proprietar
Multumesc pt raspuns. Da, a fost stipulat in contract - inregistrat la Adm. Financiara - ca obligatia platii fondurilor este a proprietarului. Problema este contabila care nu este "platita sa coboare in subsolul blocului sa-mi scoata mie sumele din 2011". Proprietarul este ok. Am vorbit cu dumnealui si va face si dansul o cerere in acest sens - macar sa primim hartia...
E bine ca aceasta cerere catre presedinte pe care ati facut-o dv. sa fi fost facuta de proprietar. Nu de alta, dar unii presedinti, contabili, administratori ii considera pe chiriasi persoane inferioare, de categoria a doua, care nu merita respectul lor. Intelegeti ca o spun cu amaraciune si revolta. Era o informatie care nu ii lua mai mult de 1 ora cu scris cu tot pe fiecare luna. Asta daca are o evidenta clara.

Vad ca ati dat si un raspuns ulterior. Dar evidenta aceasta nu o are in calculator?

Alte discuții în legătură

Am dreptul? xx-79-ecm xx-79-ecm locuiesc cu chirie de un an intr-un apartament.acuma proprietarul nu vrea sa prelungeasca contractul ca are alti chiriasi.intrebarea mea este daca pot sa ... (vezi toată discuția)
Reclamatii administrator fardia fardia Buna ziua, As dori sa aflu unde pot reclama administratorul blocului deoarece acesta refuza sa imi elibereze adeverinta necesara la instrainarea ... (vezi toată discuția)
Despre restituirea fondului de rulment si de reparatii la schimbarea proprietarului gabranoiu gabranoiu Sunt presedinte de asociatie si ma confrunt cu urmatoarea problema: un fost proprietar din bloc care a locuit pana la sfarsitul lunii septembrie 2011 solicita ... (vezi toată discuția)