Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Facturile neincasate/neachitate se mentioneaza in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Facturile neincasate/neachitate se mentioneaza in Declaratia 394?

Buna ziua.
Sunt persoana fizica autorizata platitoare de TVA si am ca perioada fiscala trimestrul calendaristic.

Intrebare: facturile emise in perioada trimestrului dar neincasate/neachitate se mentioneaza in declaratia 394 ?

De exemplu, in trimestrul 1, anul curent, am facturi emise in luna martie 2015 dar achitate in luna aprilie 2015. In declaratia 394 aferenta primelor 3 luni (trimestrul 1) trebuie sa mentionez si facturile emise in luna martie dar neachitate pana la sfarsitul trimestrului?
Da, se declara facturile emise/primite, nu are legatura cu data incasarii/platii.

Vedeti aici [ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult!