avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Facturile neincasate/neachitate se mentioneaza in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Facturile neincasate/neachitate se mentioneaza in Declaratia 394?

Buna ziua.
Sunt persoana fizica autorizata platitoare de TVA si am ca perioada fiscala trimestrul calendaristic.

Intrebare: facturile emise in perioada trimestrului dar neincasate/neachitate se mentioneaza in declaratia 394 ?

De exemplu, in trimestrul 1, anul curent, am facturi emise in luna martie 2015 dar achitate in luna aprilie 2015. In declaratia 394 aferenta primelor 3 luni (trimestrul 1) trebuie sa mentionez si facturile emise in luna martie dar neachitate pana la sfarsitul trimestrului?
Cel mai recent răspuns: LuceNera , utilizator 13:08, 17 Aprilie 2015
Da, se declara facturile emise/primite, nu are legatura cu data incasarii/platii.

Vedeti aici [ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 17 Aprilie 2015
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de depunere d390 adrianabresug adrianabresug o micro care declata trimestrial tva-ul cum depune 390 tot la trimestru ? (vezi toată discuția)
Completare declaratia 300 IOANBRADEA IOANBRADEA As dori sa revin cu o intrebare pe care am mai pus-o dar nu am primit un raspuns:( In D300 la rubrica A si B (informatii privind TVA neexigibila sau ... (vezi toată discuția)
Inregistrare bonuri fiscale in declaratia 394 contawest contawest Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti bonurile fiscale cu valoare sub 100 euro avand imprimat codul fiscal se declara in declaratia 394? Pentru lunile anterioare ... (vezi toată discuția)