Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de a vinde casa parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de a vinde casa parintilor

buna ziua .parintii mei au decedat ..tata akum 30 de ani mama acum 2 luni..noi suntem 6 frati nici unul din noi nu au acte pe casa ..in momentul de fata ..noi fratii 6 la nr ..am decis sa vintem casa cu pamantu; aferent si suma de bani sa o impartim frateste....putem vinde.casa fara sa mai dezbatem mostenirea..adik sa dam semnatura cumparatorului toti fratii ..ca suntem de acord sa vindem si nimeni nu se opune vanzarii...va multumesc
Pentru a putea vinde trebuie sa fiti proprietari iar acest lucru nu se poate intampla decat daca aveti certificate de mostenitor care se obtin in urma dezbaterii succesiunii dupa ambii parinti.

Daca sunteti toti de acord cu vanzarea atunci nu mai faceti iesirea din indiviziune dar casa si terenul trebuie sa aiba cadastru si sa fie intabulate pentru a putea vinde.
Se poate vinde o mostenire in conditiile art.1.747-1.754 NCC.Chiar daca la momentul vanzarii mostenirii nu aveti certificatul de mostenitor ,veti da o declaratie la Notariat ca, acceptati mostenirea,dar trebuie sa acceptati toti mostenitorii si,apoi sa faceti cadastru si intabularea la cartea funciara a bunului imobil ce face obiectul vanzarii .
va multumesc