Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Litigiu cu fratii mei pentru o mostenire pe care nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Litigiu cu fratii mei pentru o mostenire pe care nu vor sa o vindem.

Buna ziua,

Am un litigiu cu fratii mei (3 frati mostenitori egali pe o proprietate).
Nu vor cu nici un chip sa negociem o valoare pentru care se poate vinde proprietatea, asa ca vreau sa-mi vand doar partea mea.
Ce pasi trebui sa urmez si cu ce acte trebuie sa ma pregatesc?
Avem succesiune, intabulare si cadastru.

Cu stima,
Ciprian Dragne
ciprian_dragne, utilizator
Intrucat,aveti facuta succesiunea,presupun ca,s-au stabilit si cotele succesorale ce revin fiecarui mostenitor,prin stabilirea cotelor succesorale ati iesit din indiviziunea succesorala,asa ca va puteti vinde partea dvs.pe care sunteti proprietar conform certificat mostenitor.
Buna ziua,

Este dezbatuta succesiunea si cote succesorale (1/3 cote egale) dar fara indiviziune caci la data respectiva ne-am inteles (verbal desigur) ca , atunci cand vom gasi cumparator ne vom prezenta la notar cu totii. Am adus mai multi cumparatori interesati pana acum, dar ei vor mai mult . Doresc acum sa vand doar partea mea. Cum pot dezbate indiviziunea dar ei nu vor sa discutam? Daca merg in instanta, pe baza caror criterii putem dezbate/decide o indiviziune si ce se intampla mai departe daca unul dintre noi nu e de acord cu felul cum s-a facut impartirea? Am incercat toate caile amiabile de a discuta frateste problema acestei mosteniri. Ce ma sfatuiti sa fac.
Cu stima,
Ciprian Dragne