Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buona sera,
Suntem 4 frati si avem un apartament in mostenire della mama. In acest moment apartamentul este inchis pentru ca nu locuim in Romania.
Moartea mamei a fost neasteptata si nu exista un testament pentru acest apartament, Fratele meu ar vrea apartamentul in donatie dar noi nu suntem de acord pentru ca vrem sa-l vindem.
Cum trebuie sa ne comportam si la cine sa apelam?
Va multumesc anticipat.
Trebuie dezbătută succesiunea după mama dvs, urmând ca apartamentul să revină tuturor in parti egale de 1/4.
Dacă nu puteti ajunge la un consens, încât să dezbateti succesiunea amiabil, pe cale notariala, nu va rămâne decât să vă adresați instanței pentru dezbaterea moștenirii și ieșirea din indiviziune (partaj).
Multumesc foarte mult de raspuns.
Trebuie realizata dezbaterea succesorala.

Toti comostenitorii trebuie sa ajunga la un acord, in ceea ce priveste dezbaterea succesorala,pentru a fi demarata pe cale notariala (altminteri, trebuie investita instanta de judecata ).

Dezbaterea succesorala reprezinta operatiunea prin care sunt stabilite cotele-parti din dreptul de proprietate, bunurile din masa succesorala, precum si calitatea de succesor.

Cei ce nu se pot deplasa in ROMANIA pot perfecta o procura speciala, la CONSULAT/ AMBASADA.

Ulterior, daca aveti efectuate masuratorile cadastrale, intabularea dreptului de proprietate, puteti perfecta contractul de vanzare-cumparare.