Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Sotul are un baiat dintr-o casatorie anterioara,sotia are un baiat ditr-o casatorie anterioara,in situatia decesului unuia dintre soti,supravietuitorul trebuie sa imparta proprietatea(un apartament) si celor doi fii imediat sau vor mosteni in mod egal dupa moartea celuilalt parinte.Va multumesc
Dupa moartea unuia dintre soti, descendentii acestuia au dreptul la bunurile defunctului, in concurs cu sotul supravietuitor.
In cazul decesului unuia dintre soti, mostenitori sunt sotul supravetuitor si copilul defunctului. Copilul sotului supravietuitor devine mostenitor dupa moartea parinetelui sau.
Corect. Cu completarea ca fiecare copil are dreptul doar la bunurile parintelui sau. Astfel, in cazul decesului celui de-al doilea sot, copilul acestuia va avea dreptul la 50% din dreptul de proprietate asupra apartamentului (prezumand ca proprietatea se imparte intre soti in cote egale) plus cota ce i-a revenit sotului supravietuitor dupa decesul primului sot, adica 12,5% din intregul drept de proprietate (25% din dreptul primului sot asupra apartamentului).

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament ( nu este necesar sa citati in intregime mesajul anterior )

MARTA SIMONA PETRE, Avocat