Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Situatia de fapt: - sotul proprietar al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Situatia de fapt: - sotul proprietar al apartamentului ...

Buna ziua,
Situatia de fapt:
- sotul proprietar al apartamentului inainte de casatorie, moare.
Cine participa la succesiune ?
- sotia din a doua casnicie ;
- copilul din prima casnicie care nu este de gasit si de anuntat ;
- fratii defunctului.
Cu multumiri !
Buna ziua,
sotul/sotia supravietuitoare in concurs cu copiii din casatorie si din afara casatoriei.
In acest caz cotele de mostenire vor fi 1/4 sotul/sotia supravietuitoare si restul de 3/4 se imparte in cote egale intre toti copiii (din casatorie si din afara casatoriei)
Atat timp cat exista clasa 1 de mostenitori, fratii defunctului, care fac parte din clasa 2 de mostenitor, vor fi inlaturati de existenta celorlalti,
Daca nu ar fi existat mostenitorii din clasa 1, atunci veneau cei din clasa a 2-a.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Participă la moștenire copilul celui decadat cu 75% din bunuri, și soția supravetuitoare cu 25% din valoarea bunurilor moștenite.

Alte rude nu au nici dept la mostenire, decât copilul defunctului și soțul supravietuitor
Dapix, utilizator
Buna ziua,
1. Soția cu care era casatorit la momentul decesului cu cota de 1/4
2. TOȚI copiii (din casatorii sau din afara lor) care impart in parti egale cota de 3/4.
despre copiii despre care spuneti ca nu sunt de gasit e bine sa va adresati Directiei Generale pentru Evidenta Persoanelor cu sediul în str. Obcina Mare nr. 2, sector 6, Bucuresti dand toate datele despre acele persoane pe care le stiti si aratand motivul pentru care le cautati.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator