Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand expira termenul de apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand expira termenul de apel?

Am primit Încheierea (cu Hotărârea completului de judecată favorabilă) şedinţei publice a unui dosar civil pe data de 18.03.2015 (trimisă de la Judecătorie pe 17.03.2015).
Când expiră termenul dreptului de apel al celeilalte părţi?

Respect,
Nu putem calcula termenul, pentru ca partile pot primi comunicarile la date diferite.
Termenul de apel se calculeaza de la data comunicarii.
Data comunicarii hotararii celeilalte parti o puteti afla de la dosar.
In functie de aceasta puteti calcula pana la ce data poate formula apel.
Termenele se calculeaza potrivit disp.181 din n. c.proc.civ.
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.