Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de vechime pensionar angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de vechime pensionar angajat

Va rog sa-mi spuneti daca unui pensionar (limita de virsta ) angajat cu CMI trebuie
sa i se acorde in continuare spor de vechime ;sau acordarea ramane la latitudinea societatii private?Daca da, as dori sa-mi spuneti si actul normativ care sta la baza acesteia.
Cu multumiri.
Daca in Contractul colectiv de munca aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al acesteia se prevede acordarea unui spor de vechime in munca (nu in aceeasi unitate) atunci il va rimi si pensionarul angajat, in functie de vechime sa in munca.
Persoana incadrata cu c.i.m. care are si calitatea de pensionar poate beneficia de sporul de vechime, numai daca asa ceva este prevazut in c.i.m., in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.