Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Deschidere ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Deschidere ONG

Salut.

M-am decis sa deschid un ONG.

Am facut actul constitutiv si statutul. Singurul lucru pe care nu il gasesc este numarul de acte autentificate la notar. Cate bucati din fiecare?

Mersi.
Cititi la adresa urmatoare (derulati putin imaginea caci ce va intereseaza e mai jos) [ link extern ]
Daca e asociatie si patrimoniul initial este in bani, nu e nevoie sa fie autentificate notarial.
La inceputul anului, Ministerul Justitiei a inceput sa ceara doar in format electronic exemplarele cuvenite lui din actele constitutive, si prin urmare judecatoriile - nu stiu daca toate - au incetat sa mai ceara cate 5 sau 6 exemplare, multumindu-se cu cate trei exemplare din acte. Trebuie verificat la judecatoria de care aparine viitorul sediu, pentru ca difera practica...