Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in urma unui proces de succesiune am obtinut reintorcerea unei sume de banii in masa succesorala bani ridicatii de unul dintre cei 3 mostenitori iar eu am cerut impartirea in cote de 1/3. .Ce actiune trebuie sa fac in instanta impotriva fratelui care a scos banii de la cec daca instanta a dispus impartirea banilor in cote de 1/3 dupa cum am cerut. Va multumesc pentru solutiia pe care mi-o veti da. MARIN
cu alte cuvinte, fratele dvs a sustras o suma de bani din masa succesorala , suma pe care si-a insusit-o, iar ulterior, a fost obligat de catre instanta sa restituie integral aceasta suma .
ceea ce s-a si intamplat.
ati putea incerca cu o plangere penala, dar din moment ce situatia s-a rezolvat si mai ales, avand in vedere ca totusi sunteti frati..
Dar tot nu vrea sa imi dea banii pt ca zice ca nu l-a obligat instanta sa mi dea instanta spune ca am dreptu la1/3 din banii dar nu numeste cine mi da.