avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reincadrarea in pensia de handicap...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reincadrarea in pensia de handicap...

As avea o nelamurire, in legatura cu pensia de handicap. Am 49 de ani, am fost diagnosticata cu cancer mamar malign,codul bolii C50. Am primit pensia de handicap un an, incadrata in gradul II, accentuat. Am depus actele pentru a primi in continuare pensia, dar am primit un raspuns negativ. Ar mai trebui sa primesc pensia, ar avea rost sa depun contestatie in acesta circumstanta?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:52, 22 Aprilie 2015
1. Nu exista "pensie de handicap", exista ori "pensie de invaliditate" ori "indemnizatie de handicap".

2. Dvs. de care din cele doua beneficiati?
Pensie de invaliditate, imi cer scuze..
1. In cazul pensiei de invaliditate gr. II trebuie a va prezentati la comisie periodic la termenele prevazute in decizie.

2. Daca v-a incetat sau suspendat plata pensiei inseamna ca a fost emisa o decizie de la Casa de Pensii.
- Spuneti ce scrie in decizie, care este motivul suspendarii sau incetarii platii pensiei.
Motivul respingerii cererii - nu se incadreaza in criteriile medicopsihosociale, fara semne de recidiva. Ar mai avea rost sa fac contestatie?
Nu ma pricep la medicina asa ca va recomand sa intrebati pe medicul de familie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare in grad de handicap Mathushalem Mathushalem Va rog sa ma lamuriti, in masura in care acest subiect va este cunoscut, daca o persoana de 26 de ani care sufera de cancer al sanului, operat prima oara in ... (vezi toată discuția)
Certificat de încadrare în grad de handicap { nelamurire } Filmehd Filmehd De curând mama mea a primit confirmarea că tocmai nu mai poate primi pensia de handicap. Deşi ei spun că nu se mai încadrează în gradul de handicap, ... (vezi toată discuția)
Sistarea pensiei de invaliditate nicolae242 nicolae242 buna ziua, ma numesc manea nicolae si sufar de limfom malign non hodgkin cu celula mare b, motiv pentru care sunt pensionat pe caz de boala gr 2, si as ... (vezi toată discuția)