Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reincadrarea in pensia de handicap...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reincadrarea in pensia de handicap...

As avea o nelamurire, in legatura cu pensia de handicap. Am 49 de ani, am fost diagnosticata cu cancer mamar malign,codul bolii C50. Am primit pensia de handicap un an, incadrata in gradul II, accentuat. Am depus actele pentru a primi in continuare pensia, dar am primit un raspuns negativ. Ar mai trebui sa primesc pensia, ar avea rost sa depun contestatie in acesta circumstanta?
1. Nu exista "pensie de handicap", exista ori "pensie de invaliditate" ori "indemnizatie de handicap".

2. Dvs. de care din cele doua beneficiati?
Pensie de invaliditate, imi cer scuze..
1. In cazul pensiei de invaliditate gr. II trebuie a va prezentati la comisie periodic la termenele prevazute in decizie.

2. Daca v-a incetat sau suspendat plata pensiei inseamna ca a fost emisa o decizie de la Casa de Pensii.
- Spuneti ce scrie in decizie, care este motivul suspendarii sau incetarii platii pensiei.
Motivul respingerii cererii - nu se incadreaza in criteriile medicopsihosociale, fara semne de recidiva. Ar mai avea rost sa fac contestatie?
Nu ma pricep la medicina asa ca va recomand sa intrebati pe medicul de familie.