avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat de încadrare în grad de handicap { ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat de încadrare în grad de handicap { Nelamurire }

De curând mama mea a primit confirmarea că tocmai nu mai poate primi pensia de handicap.

Deşi ei spun că nu se mai încadrează în gradul de handicap, a rămas cu codul de boala: F20 { Schizofrenie }.

Aici am o nelămurire, şi anume: au răspuns aşa.


Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti, constituita in temeiul Legii nr.448/2006, privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare, evaluand dosarul si promovarea serviciului de evaluare complexa a persoanelor cu handicap.

statutul social:

1 - fără venit => tăiată

2 - pensie de urmaş => tăiată

3 - pensie de invaliditate => valabilă

4 - pensie de limită de vârstă => tăiată

5 - salariat => tăiată

6 - altele => tăiată

I. Se încadreaza în gradul de handicap ( 0 )

A. Cod boala : F20

B. Deficienţă Funcţională:

- uşor (4) => tăiată

- mediu (3) => tăiată

- accentuat (2) => tăiată ( desi a fost diagnosticată cu acest grad timp de 7 ani. )

- grav (1) => tăiată


- Cu asistent personal (1.1) => tăiată

- Fără asistent personal (1.2) => tăiată

- Cu indemnizaţie de însoţitor (1.3) => tăiată

- Fără indemnizaţie de însoţitor (1.4) => tăiată

II. Nu se încadreaza în grad de handicap. MOTIVAREA RESPINGERII CERERII: Nu se încadreaza în criteriile medicopsihosociale aprobate prin Ordinul nr. 762/31.08.2007 al M.M.F.E.S. şi Ordinul nr. 1992/19.11.2007 al M.S.P., cu modificările şi completările ulterioare.

Prezentul certificat poate fi contestat în termen de 30 de zile de la comunicare

Tot ce vreau sa aflu este dăcă după contestaţie..va mai avea dreptul la pensia de handicap pe care o merită din punct de vedere medical.

Mulţumesc anticipat tuturor pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:04, 23 Septembrie 2014
Daca nu contestati aceast certificat, nu aveti de unde sa stiti.
Este evident ca va trebui sa contestati. Exista contradictie intre mentiunea privind existenta bolii care are cod F20 si lipsa mentiunii privind nivelul deficientei functionale.
Sesizati oficial comisia superioara de expertiza persoane cu handicap din Bucuresti,str Cezar Bolliac

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

neincadrare in grad handicap - cancer , mastectomie Arnaud Arnaud Buna ziua, Am fost diagnosticata cu neoplasm mamar in situ, grad III B in 2021, am inceput tratamentul chimioterapeutic, urmat de mastectomie, fiind ... (vezi toată discuția)
Certificat handicap cancer la san. Simplu007 Simplu007 Dacă o persoană (vârstă 54, angajată) căreia i a fost extirpat sânul, îi este refuzat certificatul de handicap pe motivul: Nu se incadreaza in ... (vezi toată discuția)
Care sunt bolile pt gr de handicap gupy31 gupy31 am avut o nefrectomie partiala la rinchi pt ca am avut o tumoara carcinoma .ma pot i ncadra intrun grad de handicap ?am depus actele si mi sa comunicat ca nu ... (vezi toată discuția)