Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Putem sa vindem daca avem certificat de mostenitor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Putem sa vindem daca avem certificat de mostenitor?

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns:

Se poate vinde un teren fara succesiune, doar cu actul de mostenire?
Ex:6 frati pot vinde un teren daca semneaza toti(sunt deacord) pentru acest lucru?

Multumesc

In lipsa certificatului de mostenitor,nu se poate incheia document de instrainare bun teren
Stimate user, succesiune si mostenire sunt sinonime juridic, in situatia aratata de dv. Asa incat, explicati ce fel de act aveti, certificat de mostenitor sau cum se numeste el, concret?
Exista un certificat de mostenire lasat de parinti copiilor.

Voiam sa stiu daca copii pot vinde un bun ''teren'' , chiar daca nu s-a facut succesiunea pentru fiecare in parte, deci pe actul de mostenire pamantul este la comun.
Se poate merge la notar si daca sunt toti de acord sa semneze pentru a putea vinde o parte din teren?

Multumesc
Prin urmare este vorba de un teren mostenit de catre unul din parinti.

Nu se poate face vanzarea terenului pana nu se face dezbaterea succesiunii iar fiecare copil sa detina un certificat de mostenitor.

Dupa intabularea terenului daca toti mostenitorii sunt de acord cu vanzarea atunci nu mai fac iesirea din indiviziune si se prezinta toti la notariat pentru efectuarea vanzarii.

Daca este vorba de un teren extravilan trebuie urmata o anumita procedura pentru vanzare.

www.avocatnet.ro/content/art...

Exista un singur certificat de mostenire pentru toti copii.
Parintii sunt decedati.