Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sulta

Prin hotarare judecatoreasca tb sa il despagubesc pe fostul sot, ii revine jumatate din apartament. Au trecut aproape 10 ani de cand am hotararea judecatoreasca si nu am reusit sa ii dau banii,el locuieste in continuare in casa respectiva.
Daca ii pun banii in cont ramane fara ei pt ca are probleme cu bancile,tranzactii cash nu se mai pot face dupa data de 9 mai, Ce as putea sa fac? De vandut casa nu putem ,el poate ceda partea lui cuiva?
tranzactii cash nu se mai pot face dupa data de 9 mai,

Cine v-a pacalit ?
www.avocatnet.ro/content/art...

Eu nu inteleg ce nu ati reusit.. nu ii aveti sau nu stiti cum sa ii dati ?
El nu mai are nicio parte din casa daca dvs vi s-a atribuit casa prin hot judecatoreasca.
Intelegeti-va sa ii dati o suma daca vrea si sa plece.. nu accepta.. cereti ca instanta sa constate ca dreptul sau la actiune in ce priveste sulta s-a prescris, sa se radieze sarcina din cartea funciara.
O actiune in evacuare puteti promova oricand.
Nu am sa ii dau banii dar as dori sa rezolv cumva situatia,oricum el nu accepta bani,nu vrea sa plece din casa, iar eu as vrea sa vand casa si din cauza sultei nu pot