Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune sot decedat fara urmasi mostenitori sotie, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune sot decedat fara urmasi mostenitori sotie, sora mama defunct?

Buna ziua,
Revin cu o intrebare pentru un caz de succesiune mai deosebit.
O colega al carei sot a fost un deosebit de bun prieten familiei mele, a pierdut ce avea mai scump pe lume, sotul.
Din pacare aceasta pierdere vine dupa ce si-a pierdut in urma cu cativa ani parintii, fratele mai tanar decat ea, care a murit in somn. Din pacate nu au avut copii.
A ramas singura pe lume. Inca lucreaza are un serviciu de luni pana duminica, cu o leafa apropiata de limita minima pe economie.
Casa in care locuia fostul meu prieten pana la deces si prietena mea, sotia lui este un apartament cu doua camera, baie si bucatarie si un hol . Apartamentul este proprietate a ambilor soti.
Intrebarea care se pune este cum se face succesiunea in acest caz cand exista sotie (60 ani)proprietar pe 50% din apartament, mama decedatului (87 ani) care locuieste in apartamentul sau propriu in alt bloc, sora decedatului (45 ani) care locuieste in alt bloc in apartamentul sau proprietatea sa si nepoata decedatului 30 ani), fiica surorii decedatului ea avand un apartament propriu in care locuieste.
Multumesc anticipat.
hacman, utilizator
Avem in speta averea lasata de defunct, respectiv 1/2 cota parte din imobilul, bun comun cu sotia supravietuitoare.
Conform dispoz. art. 972 si 977 NCC, avem urmatoarele clase de mostenitori:
1. sotia supravietuitoare va primi 1/3 din 1/2, adica 1/6 din mostenirea lasata de defunct,
2. mama defunctului - ascendent privilegiat - 1/3 din 1/2, adica 1/6 din mostenire,
3. sora defunctului - colateral privilegiat - 1/3 din 1/2, adica 1/6 din mostenire.
Fiica sorei defunctului nu este mostenitor, deoarece mama sa traieste si vine la mostenire in nume propriu.
Sotul supravietuitor mai are si dreptul de abitatie potrivit dispoz. art. 973 NCC.
Nu conteaza daca mostenitorii au locuinta sau avere, ceea ce conteaza este ca acestia sa accepte succesiunea, expres sau tacit, in termenul de optiune succesorala stabilit de lege. ;)
multumesc