Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... asigurare obligatorie pentru apartament luat cu credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

asigurare obligatorie pentru apartament luat cu credit ipotecar

Am luat in anul 2006-nov un apartamen cu credit ipotecar .la momentul acela oferta bancii ara ca asigurarea imobilului este plataita de banca pe toata perioada creditului, asigurarea fiind facuta la o firma membru a trustului din cre facea banca parte. In 2014 am primit o hartie cum ca trebuie sa imi fac asigurare obligatorie-PAD- si sa o cesionez in favoarea bancii pentru in cay de de vreun ,,eveniment,, banca mai plateste doar diferenta de la 20.000 euro pana la valoare cu care ne-am asigurat.
Intrebarea mea este
- este obligatorie polita PAD in conditiile in care am o asigurare facultativa
-daca este obligatorie de ce sa cesioney in favoarea bancii cand deja am una cesionata in favoarea bancii egala cu valoarea creditului
-daca cele intrebate mai sus sint obligatorii conform noii legi care o fi ea, noile reglementari nu se aplica din momentul intrarii in vigoare a legii si nu retroactiv, adica se aplica imobilelor cumparate cu credit ipotecar dupa intrarea legii in vigoare nu si celor din 2006.
As dori daca se poate nr legii si articolele concrete care privesc situatia de fata
Raspunsuri punctuale:

- este obligatorie polita PAD in conditiile in care am o asigurare facultativa

Da, conform Legii 260/2008, republicata.

-daca este obligatorie de ce sa cesioney in favoarea bancii cand deja am una cesionata in favoarea bancii egala cu valoarea creditului

Pentru ca, de regula, riscurile acoperite de polita PAD nu sunt acoperite si de asigurarea facultativa. Ar trebui sa verificati termenii si conditiile de asigurare, precum si cazurile de excludere pe polita facultativa.

-daca cele intrebate mai sus sint obligatorii conform noii legi care o fi ea, noile reglementari nu se aplica din momentul intrarii in vigoare a legii si nu retroactiv, adica se aplica imobilelor cumparate cu credit ipotecar dupa intrarea legii in vigoare nu si celor din 2006.

Conform Legii 260/2008 este obligatorie incheierea asigurarii PAD pentru toate imobilele (fie ele ipotecate sau neipotecate), de la momentul modificarilor aduse legii pana in prezent.