Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare teren

Exista un teren care a apartinut bunicului meu si pe care s-a construit cu cca 80 de ani in urma o scoala, care a existat pana in toamna 2014, iar de cateva luni cladirea s-a demolat. Mama mea, care intre timp a murit, nu a revendicat acest teren la momentul legilor funciare, intrucat exista scoala.
Se mai poate revendica acest teren acum?
Nu se mai poate revendica, pentru terenurile agricole ultimul termen era in anul 2005 (legea 247/2005), pentru terenurile intravilane neagricole ultimul termen era in 2003 (legea 10/2001) ... in sens larg exista posibilitatea de revendicare conform dreptului comun, care este imprescriptibila, insa in practica nu se admit astfel de cereri daca nu au fost solicitate drepturiile conform legilor speciale de retrocedare.