avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa si teren cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa si teren cetatean strain

as dori sa-mi cumpar casa si teren agricol. 5-6 ha, inclusiv poate ceva padure, undeva in zonele de munte in romania. nu sunt cetatean roman. este posibil?
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 08:07, 22 Aprilie 2015
Da, L. 312/2005 art.. 5. Condiția - să fiți cetățean UE , cetățean al spațiului Schengen.
S-au împlinit 7 ani de la aderare la UE. În acest sens fiind și răspunsul Ministrului agriculturii și dezv. rurale, ale Ministerului Justiției la întrebarea concretă privind posibilitatea cumpărării terenurilor de către un cetățean străin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de proprietate al cetatenilor straini asupra terenurior agricole Ely11 Ely11 Buna ziua, Imi puteti spune va rog, unde sunt inregistrate tranzactiile cu terenuri agricole catre cetatenii straini? Cine se tine evidenta acestor ... (vezi toată discuția)
Am drept la fonduri europene in ro ca cetatean german? Agmonia Agmonia Buna seara. Am 32 de ani si traiesc de 21 de ani in germania si am cetatenia germana.Am posibilitatea sa mostenesc 10 hectare de teren rural. Acum inainte de ... (vezi toată discuția)
Drept achizitie proprietate ,cetateni straini kpas2005 kpas2005 Cetatenii straini ,membrii ue ,au dreptul de a cumpara teren intravilan?dar agricol?multumesc (vezi toată discuția)