Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa si teren cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa si teren cetatean strain

as dori sa-mi cumpar casa si teren agricol. 5-6 ha, inclusiv poate ceva padure, undeva in zonele de munte in romania. nu sunt cetatean roman. este posibil?
Da, L. 312/2005 art.. 5. Condiția - să fiți cetățean UE , cetățean al spațiului Schengen.
S-au împlinit 7 ani de la aderare la UE. În acest sens fiind și răspunsul Ministrului agriculturii și dezv. rurale, ale Ministerului Justiției la întrebarea concretă privind posibilitatea cumpărării terenurilor de către un cetățean străin