Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariul orar folosit la plata orelor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariul orar folosit la plata orelor suplimentare?

Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la plata orelor suplimentare.
Noi in firma avem persoane care pe langa salariul lunar negociat in CIM, (care este fix in fiecare luna), lucreaza si ore suplimentare.
Va rog sa-mi spuneti daca este reglementata in vreo lege metoda de calcul a valorii acestor ore suplimentare.

Multumesc
se calculează în funcţie de cât ar fi plata cu ora din contract, plus eventualele bonusuri negociate. de ex daca pentru pentru 160 de ore/ luna primeste 1600 lei salar inseamna ca fiecare oră este platită cu 10 lei.
Se calculeaza salariul orar = salariul brut din CIM : nr. ore lucratoare din luna respectiva
Valoare ore suplimentare = nr. ore suplimentare x salariu orar x procent de plata stabilit in CCM, regulamentul intern sau CIM.