Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda rovinieta

Am primit azi 22.04.2015 o notificare si un proces verbal pentru plata unei amenzi si a contravalorii rovinietei pentru contraventie din data de 30.06.2012.
Care este termenul legal in care CNADNR trebuie sa trimita procesul verbal de constatare? Am inteles ca ar fi maxim 2 luni si nu 3 ani!!!
Procesul verbal nu are semnatura olografa a agentului constatator
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Multumesc
Formulati plangere contraventionala si invocati pe langa celelalte aspecte si lipsa semnaturii olografe a agentului constatator.
Plangere contraventionala la Judecatorie. Invocati exceptia nulitatii pentru lipsa semnaturii olografe a agentului constatator. Exista Decizia 6/2015 a ICCJ in acest sens. ;)