avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda la granita cu Ungaria
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda la granita cu Ungaria

Buna seara !
Am o problema cu o amenda primita la granita cu Ungaria.
In momentul intoarcerii in Romania, am primit o amenda contraventionala pentru ca aveam un far ars.
Nu au trecut inca 30 de zile de la momentul in care am primit-o.
Amenda poate fi platita la OTP Bank. Am fost la OTP Bank si domnul de acolo mi-a recomandat sa platesc amenda in Ungaria sau sa rog pe cineva, intrucat, desi platesc amenda aici, s-ar putea sa nu se inregistreze, din cauza proastei comunicari. Banii ajung, se intorc si tot asa, intrucat ei nu ajung in trezoreria maghiara.
- As vrea sa stiu ce pot face in continuare :
Din moment ce nu au trecut inca 30 de zile, la intoarcerea spre tara din care am venit, pot opri in Ungaria sa platesc acolo amenda pentru a evita posibilele probleme sau imi este interzis accesul pe teritoriul tarii, din moment ce amenda inca nu e platita ?
Nu stiu ce sa fac in aceasta situatie.
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
O seara buna !
Cel mai recent răspuns: andrei2005 , utilizator 21:57, 21 Decembrie 2016
Data vitoare o să plătești cu card online fără comision.
Nu are să te închidă nimeni pentru o amendă neplătită. Cu proxima trecere prin Ungaria, oprești la o bancă sau la poștă și plătești amenda.
Ultima modificare: Marți, 20 Decembrie 2016
eugen68octavian, utilizator
Cititi ce scrie in linkul de mai jos. Daca va prind in Ungaria cu amenda neplatita e bai mare:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda radar ungaria mgordan mgordan Buna, Zilele trecute am primit o amenda de radar in Ungaria (81 km/h in localitate). Amenda este de 45 000 de forinti (aprox. 150 de euro). Momentan nu dispun ... (vezi toată discuția)
Neplata unei amenzi. omamica omamica Buna ziua, As avea si eu o intrebare in legatura cu neplata unei amenzi primite in strainatate. Sora mea a lucrat in Ungaria cativa ani in 2008 din cauza ... (vezi toată discuția)
Amenda penala neplatita=inchisoare? giulya_04 giulya_04 Buna ziua! Am urmatorul caz pentru care rog cateva opinii specializate: o persoana a primit o amenda pentru trafic de tigari la vama cu Ungaria in luna ... (vezi toată discuția)