Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda la granita cu Ungaria
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda la granita cu Ungaria

Buna seara !
Am o problema cu o amenda primita la granita cu Ungaria.
In momentul intoarcerii in Romania, am primit o amenda contraventionala pentru ca aveam un far ars.
Nu au trecut inca 30 de zile de la momentul in care am primit-o.
Amenda poate fi platita la OTP Bank. Am fost la OTP Bank si domnul de acolo mi-a recomandat sa platesc amenda in Ungaria sau sa rog pe cineva, intrucat, desi platesc amenda aici, s-ar putea sa nu se inregistreze, din cauza proastei comunicari. Banii ajung, se intorc si tot asa, intrucat ei nu ajung in trezoreria maghiara.
- As vrea sa stiu ce pot face in continuare :
Din moment ce nu au trecut inca 30 de zile, la intoarcerea spre tara din care am venit, pot opri in Ungaria sa platesc acolo amenda pentru a evita posibilele probleme sau imi este interzis accesul pe teritoriul tarii, din moment ce amenda inca nu e platita ?
Nu stiu ce sa fac in aceasta situatie.
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
O seara buna !
Data vitoare o să plătești cu card online fără comision.
Nu are să te închidă nimeni pentru o amendă neplătită. Cu proxima trecere prin Ungaria, oprești la o bancă sau la poștă și plătești amenda.
eugen68octavian, utilizator
Cititi ce scrie in linkul de mai jos. Daca va prind in Ungaria cu amenda neplatita e bai mare:
[ link extern ]