Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se legalizeaza o intelegere privind deptul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se legalizeaza o intelegere privind deptul de proprietate?

Buna ziua,
Suntem doi frati care dupa decesul tatalui nostru am renuntat la drepturile noastre de mostenire, totul ramanand la mama noastra(dupa succesiune). Acum ne-am inteles ca mama sa ramana in ingrijirea mea, ea avand peste 90 ani, cu conditia sa-mi ramana mie casa si ce mai este pe acolo. Intrebarea este ce trebuie sa fac ca sa pot intra in posesia acestor bunuri si sa pot investi fara riscuri?
Mergeti la notariat si faceti actele.
Incheiati un contract de intretinere cu drept de uzufruct pe care il notati in cartea funciara.
sau vnazare-cumparare cu drept de uzufruct in favoarea mamei dvs.