Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In legatura cu amenda penala si cu permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In legatura cu amenda penala si cu permis

Buna ziua ajutatima si pe mine va rog frumos ....Am luat o amenda penala de 1000 ron si am platito in rate ultima a fost acuma 2 zile in urma este achitat total /....si facem si scoala de soferi ....si sa ma duc sa dau dosarul sa dau sala si cand am ajuns acolo cica dupa 6 luni pot da ....ce pot face in privinta asta am fost la tribunal am luat o decizie ca a fost achitat toata suma ..... ce pot face ca sa pot da ...ajutatima chiar nush ce sa fac am si invat si eram asa de entuziasm ...!!! ? cum fac ca sa pot da cat mai de curand
Daca asa v-au spus cei de la politie atunci asa o fi!:(

Dar cum nu detineati un permis e conducere la data savarsii infractiunii nu va incadrati in prevederile art. 116 alin. (1) lit. a), adica 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale.

Asteptati 6 luni si vedeti daca va primesc dosarul ptr obtinerea permisului de conducere.