Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil si incepere servici
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil si incepere servici

In momentul de fata sunt in CIC pana in noiembrie, copilul face 2 ani in decembrie, diferenta de 1 luna pe care ar trebui sa o ia tata cu siguranta vom renunta la ea ( trebuie facut ceva in acest sens, cerere sau o adresa undeva?), iar eu ar trebui sa ma intorc la lucru dar am un program cam lung si nu imi pot lua copilul de la cresa si asi vrea sa-mi gasesc un alt loc de munca:
- daca ma angajez in alta parte pana in noiembrie pot lua in continuare indemnizatia de crestere copil si sa iau si un salariu?
- ce valoare trebuie sa aiba salariul ca sa fie legal? (am citit ceva cu de 3 ori ISR /an)
- si tot in acest timp ce trebuie sa fac cu vechiul loc de munca? imi dau demisia cand incep la noul loc de munca sau trebuie sa astept pana in noiembrie la data cand trebuie sa incep legal?
Multumesc anticipat!
1. - AJPIS va suspenda plata indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) in ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 1 an si 11 luni.
- Nu ar fi rau sa si anuntati la Primarie, in scris, sa va suspende plata indemnizatiei.

2. In timp ce sunteti in CCC va puteti angaja oricand in alta parte dar sa nu aveti venituri mai mari de 3.000 lei pe an calendaristic.

3. - Incepand cu ziua urmatoare aceleia in care implinese copilul 2 ani inceteaza plata indemnizatiei pentru CCC si puteti sa solicitati fostului angajator incetarea contractului individual de munca (CIM).
- Codul muncii permite sa aveti doua CIM in acelasi timp (la primul angajator si la al doilea).