Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu firma de recuperari creante

Am contactat un credit de 300 lim lei, in august 2007 la BRD, din care eu am 200 mil iar restul de 100 mil lei am girat pe cineva cu angajament de plata la notar.Am platit primele 7 rate fara intirzieri . Apoi pe cea de-0a 8-a am platit-o cu o intirziere de 2 saptamini si deja au inceput cei de la BRDsa ma sune in continuu pe fix, mobil cu nr. privat si sa ma terorizeze cu telefoanele si somatiile ca am intirziat cu plata. Din cauza pierderii serviciului nu am mai putut achita restul ratelor . Le-0am explicat ca nu mai am un job si venituri din care sa pot plati si ca imi caut de lucru. In fine, acum in luna mai 2009 Eos a inceput sa ma streseze cu telefoanele si sa ma someze cu executarea silita cum ca daca nu platesc suma integrala de 300 mil ma executa, apoi vazand ca totusi nu pot plati au lasat-o mai moale si au spus ca macar sa platesc la zi ratele fara sa imi perceapa majorari. Am aceeptat sa platesc timp de 2 luni cite 250 Roni si ultima data 500 roni ca sa nu mi se perceapa majorari si acum in mai, reespectiv iunie sa achit suma de 145 mil . Pt. ca nu am facut rost de suma respectiva, au inceput din nou sa ma someze ca ma executa. Inrtrebarea mea este daca toata aceasta interventie si stres a celor de la Eos este totusi intemeiata legal si real?
In principiu demersurile lor sunt intemeiate, pentru ca sumele sunt exigibile prin intarziere la plata. Pentru ca un credit sa fie scadent anticipat, insa, este necesara indeplinirea unor conditii, iar aici va rog sa studiati contractul de credit pe care l-ati semnat. Cea mai buna solutie ar fi sa incercati sa obtineti o reesalonare a ratelor.