Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei II

Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta in calcularea varstei pentru pensionare limita varsta cu reducerea varstei standard datorata grupei II si data la care poate iesi la pensie, in urmatoarele conditii:

- An nastere:1948 , nov.22 - BARBAT
- Total vechime pana in momentul actual : 32 ani si 7 luni (din care 11 ani, 9 luni si 23 zile grupa a II de munca) .

Cu multumiri anticipate,
C.Paroiu
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Desi am tot studiat legile in vigoare, raspunsurile pe care le primesc, de la diferite persoane abilitate, sunt contradictorii si in contradictie cu ce am inteles eu din aceste legi.
Este vorba de tatal meu, care s-a nascut pe 18.12.1951 si lucreaza neintrerupt din 10.07.1970, din care 25.36 ani la grupa II.

Va rog sa-mi spuneti, cind poate iesi la pensie in mod normal, beneficiind de anii de grupa II?

De asemena, va rog sa-mi spuneti daca ar fi putut sau daca poate iesi la pensie anticipata partiala, si cind anume?
Nu imi este clar, daca anii rezultati din grupa II se adauga la virsta lui, pentru a intruni conditiile art. 50 alin. 1.

Va multumesc.
GDan a scris:

Este vorba de tatal meu, care s-a nascut pe 18.12.1951 si lucreaza neintrerupt din 10.07.1970, din care 25.36 ani la grupa II.

V-as raspunde dar nu inteleg cati ani intregi a lucrat tatal dvs. in grupa II de munca.

Teoretic, poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

De pensie anticipata partiala poate beneficia la 60 de ani intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

Stagiul aferent perioadei in care a lucrat in grupa II de munca se adauga stagiului realizat de cotizare, nu varstei.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Buna seara, stimata doamna si multumesc frumos pentru raspuns.

Imi pare rau ca nu m-am facut bine inteles. Perioada de munca in grupa II este de 25 de ani si 4 luni.
Buna seara,

Stagiul aferent perioadei lucrate in grupa II de munca este de 6 ani si 3 luni; acest stagiu se adauga stagiului realizat pana in prezent in vederea deschiderii drepturilor de pensie.
Tatal dvs. depaseste cu 10 ani stagiul complet de cotizare, putand sa beneficieze la 60 de ani de pensie anticipata, nu de pensie anticipata partiala.

Pe de alta parte, avand in vedere art. 42 din Legea nr. 19/2000, tatal dvs. are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni, adica la 59 de ani si 6 luni.

Deci, poate solicita pensie pentru limita de varsta inainte de a implini 60 de ani, varsta la care poate beneficia de pensie anticipata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc mult!

Acum lucrurile imi sunt foarte clare.

Numai bine!