avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare non UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare non UE

Buna ziua,
O firma din Romania inregistrata in scopuri de tva, trebuie sa factureze catre o firma non ue, un comision conform contractului incheiat (firma din Romania gaseste furnizori care sa exporte marfa catre firma non ue si pt. acest serviciu percepe un comision).
Intrebarea este cum se emite factura de catre srl-ul din Romania din punct de vedere al tva?
Multumesc, aniticipat! :(
Cel mai recent răspuns: rodia , utilizator 10:25, 28 Aprilie 2015
fara tva
este neplatitoare firma...
Robert_vlajoaga a scris:

fara tva
este neplatitoare firma...


Scuze, dar nu inteleg exprimarea dvs. (este neplatitoare firma...,).
Va rog sa detaliati mai clar raspunsul.
Multumesc, anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision in export mandrut mandrut Apelez la ajutorul dvs. Doresc sa inchei cu o firma din Romania un contract de vanzare-cumparare pentru anumite produse ce urmeaza a fi exportate de catre ... (vezi toată discuția)
> tva vanzare extracomunitara element94 element94 Buna ziua. Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ? (vezi toată discuția)
Factura emisa fara tva catre o societate care nu apare in vies gea1974 gea1974 Buna, Am o problema la care nu am reusit sa gasesc nicaieri raspunsul, stiu, legislatia e clara din acest punct de vedere dar ma intrebam daca cineva a mai ... (vezi toată discuția)