Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbarea numelui unei asociatii non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbarea numelui unei asociatii non-profit

Buna ziua,

Se poate schimba, prin act aditional la Statut, denumirea unei Asociatii non-profit deja infiintate (avand activitate, patrimoniu etc.) ?

Daca acest lucru este posibil:
- Trebuie depus actul aditional la statut spre aprobare la Judecatorie ?
- Trebuie refacuta inregistrarea Asociatiei in Registrul ONG ?
- Trebuie obtinut un nou CIF de la ANAF? sau se pastreaza CIF-ul vechi, si se emite un nou act cu noua denumire a Asociatiei ?

Va multumesc pentru raspunsuri !
Se poate schimba denumirea. Obtineti o noua rezervare de nume de la Ministerul Justitiei, convocati AGA, faceti Procesul verbal al adunarii si Hotararea AGA in care screiti deciziile adoptate. Cu toate documentele se solicita modificarea de nume, dosarul depunandu-se la judecatoria unde ONG -ul are sediul. Nu este obligatorie refacerea statutului si a actului constitutiv dar este indicat, mai ales ca vorbim de nume. Dupa pronuntarea hotararii se va elibera un nou CIF de la finante.