Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Acordare spor stabilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Acordare spor stabilitate

Buna ziua,
Sunt functionar public intr-o institutie subordonata ministerului educatiei. In toamna anului 2011 am implinit 10 ani de cand lucrez in invatamant, insa nu mi s-a acordat sporul de stabilitate pe motiv ca legea 330/2010 a sistat acordarea acestuia. Din cate am citit, acest spor continua sa se acorde in invatamant si in diverse alte institutii, insa la noi este considerat ilegal.
Va rog sa-mi spuneti in baza carei legi pot primi acest drept.
Va multumesc,
Maria Florentina
Legea nr.330/2009 a sistat plata acestuia.

Sporurile, indemnizatiile, primele si compensatiile specifice domeniului de activitate ce se acorda personalului bugetar sunt prevazute in anexele nr. I-VIII la Legea 284/2010.
Cornel Vasile, Consilier juridic