Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... UN LIDER DE SINDICAT TREBUIE SA FIE NEAPARAT ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

UN LIDER DE SINDICAT TREBUIE SA FIE NEAPARAT SALARIATUL UNITATII UNDE ACTIVEAZA MEMBRII DE SINDICAT?

Buna ziua,
un lider de sindicat la nivel de unitate, caruia i s-a desfacut contractul individual de munca cu art.56, alin.1, lit.i din Codul Muncii, mai poate fi lider de sindicat la nivel de unitate pe moptiv ca nu si-a incheiat mandatul pentru care a fost ales?
Care sunt organele competente sa verifice/controleze din punct de vedere managerial activitatea unei organizatii sindicale?
Va multumesc!
In statutul sindicatului ce este mentionat pentru o astfel de situatie ?

Legea nu prevede astfel de situatii.