Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... un sfat, va rog!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

un sfat, va rog!

Am 24 de ani si sunt casatorita de aproape un an, avem impreuna un copil de 10 luni. Problema este ca nu ne mai intelegem si am ajuns sa discutam de divort. Cum as putea sa fac sa nu fiu acuzata de parasire de domiciliu (inca stam impreuna cu familia lui) , si cum as putea sa cer incredintarea copilului. Eu sunt in concediu de crestere copil si iau numai 800 lei , el munceste si are venit 2600lei!
Ce pot sa fac??
Inainte de a lua o decizie trebuie sa va ganditi daca este cea mai buna.Poate ca treceti printr-un moment mai dificil .Doar , daca nu puteti convietui atunci depuneti actele pentru divort.
Cine sa va acuze de parasire de domiciliu?...familia lui?...nu asta e important.
Important este sa va ganditi la binele lui si al copilului Dmv.
Pentru a cere incredintarea copilului trebuie sa demonstrati ca aveti un loc stabil de domiciliu , o baza materiala care sa va confere o situatie confortabila atat copilului cat si Dmv.
Dar , daca se ajunge aici apelati la un specialist care o sa va indrume cat mai clar si la obiect.
Mult succes ,
Multi inainte , esti f tanara,de aceea imi permit sa fac unele precizari:
1. fii foarte sigura ca doresti sa divortezi
2. gandeste te la copil
3. chiar crezi ca problemele iscate nu au o rezolvare, decat divortul?
4. comunica mai mult cu sotul tau

In viata fiecarui cuplu sunt si perioade de criza, dar trebuie sa stim a gestiona situatia, sa o depasim, sa avem intelegere unul fata de celalalt si in primul rand respect. Trebuie sa vezi divortul ca o ultima solutie.
Dar, daca situatia este critica si nu se mai poate convetui, introduceti actiune de divort.Apelati la serviciile unui avocat.
Mult succes .
daca intr-adevar nu exista cale de impacare , depuneti actiune de divort , in care solicitati si incredintarea minorului si obligarea paratului la plata pensiei de intretinere.
pt a vi se incredinta minorul trebuie sa faceti dovada ca aveti o locuinta sau de ex puteti sa va mutati la parintii dvs .
avand in vedere varsta copilului mai mult ca sigur ca instanta vi-l va incredinta dvs .

apeltai la un avocat in cazul in care sunteti hotarata sa divortati .
daniela vorovenci a scris:

Inainte de a lua o decizie trebuie sa va ganditi daca este cea mai buna.Poate ca treceti printr-un moment mai dificil .Doar , daca nu puteti convietui atunci depuneti actele pentru divort.
Cine sa va acuze de parasire de domiciliu?...familia lui?...nu asta e important.
Important este sa va ganditi la binele lui si al copilului Dmv.
Pentru a cere incredintarea copilului trebuie sa demonstrati ca aveti un loc stabil de domiciliu , o baza materiala care sa va confere o situatie confortabila atat copilului cat si Dmv.
Dar , daca se ajunge aici apelati la un specialist care o sa va indrume cat mai clar si la obiect.
Mult succes ,

Parasirea domiciliului conjugal poate fi invocata ca si motiv de divort , daca e una neintemeiata, iar sotul poate uza de aceasta , in vederea retinerii culpei exclusive, sigur , amintind si de alte elemente ale comportamentului mamei , defavorabile acesteia.
DIVORTUL AR FI ULTIMA SOLUTIE. EU VREU SA PLEC IMPREUNA CU MINORUL LA PARINTII MEI, DAR MA AMENINTA CA RAMAN FARA COPIL PT CA ARE SITUATIA MATERIALA MAI BUNA.
MULTUMESC PT RASPUNSURI