avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire -renuntare comostenitor in favoare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire -renuntare comostenitor in favoare celorlalti ?

Buna dimineata ,suntem trei frati carora parintii le-au donat proprietatea lor ,noi urmand a deveni proprietari dupa trecerea lor in nefiinta.Se poate ca unul dintre noi ,pe cale amiabila sa renunte la partea lui in favoarea celorlalti doi?
Vi s a facut donatie cu uzufruct sau testament?
donatie cu uzufruct!
Atunci cu acordul uzufructuarilor fratele poate dona cota lui parte celorlalti.
multumesc frumos,sa aveti o zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfaturi legate de o donatie... iulianasab iulianasab Buna seara.Parintii mei doreste sa-mi doneze o casa insa va rog sa-mi spuneti daca e posibil sa-mi faca donatia si eu sa fiu proprietara casei doar dupa ... (vezi toată discuția)
Moștenire casa părintească Danaioana Danaioana Bună ziua, In situația în care 4 frați sunt moștenitorii unei case la țară unde de 16 ani nu locuiește nimeni. (succesiunea s-a făcut, fiecare are ... (vezi toată discuția)
Doi uzufructuari - o singura renuntare in favoarea nuzilor proprietari andreea n. andreea n. Buna seara. Intrebarea mea este legata de modul in care se imparte si se desfasoara uzufructul in momentul in care unul din cei doi uzufructuari renunta la ... (vezi toată discuția)