Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare functionar public

Buna ziua,
am fost declarat admis la concursul de ocupare al postului de inspector, clasa I, grad profesional principal in cadrul unei primarii din mediul rural.
Precizez ca nu am mai fost functionar public pana acum, dar am o vechime de 6 ani ca economist.
As dori sa stiu care va fi incadrarea in grila de salarizare.
Va multumesc
OUG nr. 83/2014 - salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015, precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice
Art. 5
(3) In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010.
ceva mai concret daca se poate, dupa ce lege se calcula in 2010 sau care era grila de salarizare (se tine cont de legea 284/2010?)