avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune-frate plecat din tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune-frate plecat din tara

buna ziua.
vreau sa fac succesiunea dupa tatal meu dar nu pot pentru ca fratele meu este plecat si arestat in strainatate.
ce pot face pentru a face succesiunea(masa succesorala fiind doar o masina)?

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:40, 27 Iunie 2009
Pentru a se evita un mare deranj cea mai buna solutie ar fi sa renunte la mostenire daca va aflati in termen de 6 luni de la data decesului autorului dvs.
Daca ati depasit acest termen poate sa trimita un inscris din care sa rezulte ca nu are pretentii la mostenire.
Oricum, avand in vedere faptul ca este arestat cred ca ar putea renunta la mostenire si daca au trecut mai mult de 6 luni de la data decesului autorului dvs.
Daca ati incerca sa va angajati si avocat lucrurile s-ar simplifica foarte mult.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imputernicire pentru reprezentare la succesiune luana1976 luana1976 Stimati Domni, tatal meu a decedat acum citeva zile in Bucuresti. Parintii mei sint divortati din 1998, iar la casa nu a fost efectuat ... (vezi toată discuția)
Mostenire in ro si domiciliu in sua Dana012 Dana012 Eu locuiesc in Hawaii si as vrea sa-i trimit surorii mele in Romania o declaratie notarizata (va fi in engleza) cum ca renunt la mostenirea de la tatal nostru. ... (vezi toată discuția)
Succesiune lupascu lupascu Buna ziua, am si eu doua intrebari si sper din tot sufletul sa ma ajutati, prima intrebare: pentru a deschide succesiune in primele 6 luni de la decesul ... (vezi toată discuția)