Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune-frate plecat din tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune-frate plecat din tara

buna ziua.
vreau sa fac succesiunea dupa tatal meu dar nu pot pentru ca fratele meu este plecat si arestat in strainatate.
ce pot face pentru a face succesiunea(masa succesorala fiind doar o masina)?

Pentru a se evita un mare deranj cea mai buna solutie ar fi sa renunte la mostenire daca va aflati in termen de 6 luni de la data decesului autorului dvs.
Daca ati depasit acest termen poate sa trimita un inscris din care sa rezulte ca nu are pretentii la mostenire.
Oricum, avand in vedere faptul ca este arestat cred ca ar putea renunta la mostenire si daca au trecut mai mult de 6 luni de la data decesului autorului dvs.
Daca ati incerca sa va angajati si avocat lucrurile s-ar simplifica foarte mult.

avocat Claudiu Lascoschi