Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formulare demisie in baza art. 81 alineatul 8
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formulare demisie in baza art. 81 alineatul 8

Buna seara,

Va rog sa imi dati un sfat:
Este corecta formularea unei demisii in formatul :

Subsemnatul X, Angajat la Firma Y, in Functia de Z, va informez ca in baza art 81 alineatul 8, imi voi inceta activitatea in cadrul firmei. In fapt pentru neplata salariului din luna X si a zilei de sambata din data Z!

Se poate inregistra cu ea angajatorul sau nu? Pentru ca mi sa spus ca nu este bine formulata demisia si trebuie sa o refac!

Orice parere este binevenita!

Multumesc
1. Uitati un alt model :

Domnule Director/Administrator

Subsemnatul ________________ domiciliat in __________ , Str. _________________, identificat cu C.I. seria ... nr. __________, eliberat de ___________ la data de ___________, CNP ______________, avand functia de _____________ la SC _____________ SRL, va notific cu privire la incetarea contractului individual de munca, prin demisie fara preaviz, avand in vedere prevederile art.81 alin.8 din Codul Muncii, incepand cu data de .......

Va multumesc .

Data

Semnatura

2. Conform reglementarilor din Codul Muncii (art.81 alin.3), angajatorul este obligat sa va inregistreze demisia, nerespectarea acestei prevederi fiind sanctionata de lege cu amenda.
Multumesc de raspuns!