Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutirea de la plata taxei pe teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutirea de la plata taxei pe teren

O persoana este beneficiara prevederilor Decretului Lege nr. 118/1990 republicat, conform căruia este scutită de la plata impozitelor şi taxelor locale. Aceasta este proprietara unui imobil casă de locuit şi teren dar foloseşte si un teren aferent casei aflat în proprietatea Statului Român.
În conformitate cu art.284 alin.1, 6 şi 7 din Codul Fiscal, persoanele fizice beneficiare al Decretului Lege nr.118/1990, sunt scutite de impozitul pe clădiri pentru o singură locuinţă situată la adresa de domiciliu şi pentru impozitul pe terenul aferent acesteia.
Primaria refuza scutirea de la plata pentru terenul aflat in proprietatea Statului Roman, insa aceasta suprafaţă face parte din terenul aferent casei de locuit.
Intreabarea mea este daca Primaria este sau nu obligata sa acorde scutirea de la plata impozitului/taxei pe intreg terenul aferent casei folosita ca domiciliu de catre persoana in discutie.
Scutirile la plată, prevăzute la art 284 alin 1,6 si 7, se referă la impozitul pe cladiri și impozitul pe teren și nu la taxa pe teren( pentru terenul folosit care nu este proprietate se datoreaza taxă pe teren calculată în condiții similare impozitului pe teren - art 256, alin 3 cod fiscal)