Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

am pe salariu 2 popriri care insumeaza 1/2 din salariu, acum mi s-a mai poprit si contul de card pe care iau salariu de catre primarie.cum pot face sa scap de poprirea pe cont avand in vedere ca eu deja iau salariul diminuat cu 1/2.deja am ajuns cu asta de la primarie la 60% din salariu poprit
Multumesc anticipat de ajutor.
Din punctul meu de vedere, ar trebui sa solicitati conexarea dosarelor de executare la executorul care a infiintat prima executare, sa le faceti cunoscut executorului si creditorilor ca toate porpririle privesc sumele realizate cu titlu de salariu și sa solicitati diminuarea sumelor retinute, conform maximului stabilit de lege. Ulterior, executorul va distribui sumele obtinute catre creditori, dar nu va putea retine peste maximul prevazut de lege.
Valeriu Chirita, Avocat