Forum Discuţii juridice Executare silită Trei popriri succesive
Discuție deschisă în Executare silită

Trei popriri succesive

Intrebarea e urmatoarea: Ce se intampla cu a doua si a treia poprire pe salariul angajatului? Executorii sunt obligati sa faca cerere de conexare si daca nu fac, ce trebuie sa faca tertul poprit?

PS: nu e vb despre creante privilegiate.
Buna ziua,

Executorul nu este obligat sa faca conexarea dosarelor de executare.
Tertul poprit trebuie sa retina maxim 1/2 din salariu si sa vireze lunar la fiecare executor suma proportionala cu debitul solicitat in cadrul fiecarui dosar executional.
Mulțumesc pentru răspuns. Am mai citit această opinie, însă în Codul de procedură civilă nu este nici o prevedere care să-l oblige pe terțul poprit să calculeze el proporțiile fiecărui creditor. Eu interpretez în sensul că în momentul în care am reținut și virat 1/2 din salariu, obligația mea a fost îndeplinită. Art.787 spune că trebuie să-l informez pe primul executor că mai există o a doua poprire, a treia, etc. Dacă face cerere de conexare e treaba lui. nNu mi se pare normal ca executorul aferent celei de-a treia popriri să-mi facă cerere de validare a popririi (și amendare!) din moment ce eu l-am informat ce popriri mai sunt pe contul omului, precum și executorii care se ocupă. Mi se pare abuziv și neprofesionist.
gabi1984, utilizator