Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor in urma procesului de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor in urma procesului de divort

Incredintare copil infiat.
Copilul a fost conceput de tata in urma unei relatii extraconjugale.A fost declarat de tata si infiat de sotia tatalui.Acum tatal si sotia lui ,actuala mama a copilului sunt in divort.Cum se va face incredintarea minorului?
Nu mai exista notiunea de incredintare a minorului in conditiile Noului Cod civil.
Avem institutia exercitarii autoritatii parintesti in comun ca regula si ca exceptie, exercitarea autoritatii parintesti exclusiv de catre unul dintre parinti in cazurile expres si limitativ prevazute de lege.
Institutia locuintei minorului este in vigoare prin noile reglementari in materie. Locuinta minorului va fi stabilita la unul dintre parinti (regula) dupa divort, respectiv la acel parinte cu privire la care legaturile sunt cele mai puternice, la parintele de care este mai atasat minorul, la parintele care s-a ocupat mai mult de cresterea si educarea acestuia, care are conditii de locuit mai bune pentru minor, in functie si de varsta minorului etc. Toate acestea trebuie sa fie dovedite in instanta. Nu este o regula ca minorul sa aiba locuinta la mama, asa cum multi au auzit din popor. Va recomand angajarea unui avocat pentru ca in instanta conteaza ceea ce se poate dovedi. ;)