Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nelamurire

Buna ziua. am si eu o intrebare si poate ma si ajutati cu un sfat.
Sunt in divort cu sotia si este un minor la mijloc.... urmatorul termen de judecata este in septembrie.
Cum trebuie sa procedez ca sa pot sa imi vad si eu copilul (tin sa precizez ca sotia mi-a interzis sa imi mai vad copilul) pana se da sentinta irevocabila????
Sa inteleg ca primul termen este in septembrie???Depuneti urgent cerere motivata pentru ordonanta privind program vizita minor!Cererea se introduce unde ati depus dosarul sau mai bine zis la judecatoria unde se judeca!
Da urmatoarul termen este in Septembrie .....am fost de 2 ori la tribunal pana in prezent dar sotia nu sa prezentat decat la a doua infatisare, si si atunci a cerut amanarea ca avocatul ei a trebuit sa plece din localitate. Vreau totusi ca sa pot lua copilul cel putin o zi pe saptamana la mine acasa. Credeti ca pot obtine prin cerere motivata?
riky_riky, utilizator
buna ziua
ce vreti dvs se cheama legaturi personale cu minorul reglementat de legea 272/2004 ,astfel ca in acest sens faceti o cerere pe care o adresati instantei unde aveti si dosarul de divort in care cereti ca pe calea ordonantei presedintiale sa vi se stabileasca un program de vizitare minor conform legilor in vigoare stfel :
1.vizitarea copilului la domiciliul sau de cate ori imi permite programul acestuia, si de cate ori am timp.
2.luarea copilului la domiciliul meu in weekend de doua ori pe luna de vineri ora 17 pina duminica ora 17, in prima si a treia saptamana,
3.in concediu o luna de zile perioada care sa coincida cu vacanta de vara a copilului si de sarbatorile legale, paste si craciun in zilele stabilte de comun acord.
4.pastrarea legaturilor prin telefon, email, etc. cu copilul,
de fiecare data cind acesta are o probeleme sa fiu anuntat
astfel veti obtine o hotariere prin care veti avea acest drept ,depuneti la dosar certificatul de nastere al minorului si o citatie sau un certificat de grefa precum aveti pe rol dosarul de divort si puteti solicita sa nu fie data cu citarea partilor pentru a se solutiona cu celeritate
bafta
av Homeag
ContSters58959, utilizator