Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie de plata
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie de plata

Am primit de la ANAF o somatie de plata pentru o datorie pe care am achitat-o deja prin transfer bancar. Este vorba despre o sentinta definitiva in urma careia am fost obligat la plata sumei de 500 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Am achitat suma in contul Judecatoriei sectorului 1, instanta care a dat aceasta decizie la 18.12.2014, prin transfer bancar, pe data de 26.01.2015. Acum, primesc titlu executoriu insotit de somatie de plata de la ANAF Sector 4, prin care mi se cere sa platesc sau sa fac dovada platii sumei, dar in alt cont de trezorerie fata de cel la care am facut plata. Intrebarea mea este: Este suficient sa ma duc la ANAF sa le inmanez extrasul de cont care dovedeste plata sumei in contul Judecatoriei sectorului 1 sau trebuie sa fac contestatie impotriva titlului executoriu si a somatiei primite? Va multumesc anticipat!
Desfasurati concomitent ambele actiuni si la ANAF si in instanta