Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie. In timpul preavizului mi s-a cerut sa predau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie. In timpul preavizului mi s-a cerut sa predau totul

......mi-am depus demisia din functia de agent vanzati , mentionand faptul ca respect perioada de preaviz mentionata pe CIM , lucru specificat si pe ...APROBAREA ..demisiei (20 - zile !)
....ar mai fi aproximativ 8 zile pana la epuizarea celor prevazute lagal dupa depunerea demisiei ( 10 .04.2015!!!).
...AZI , mi s-a cerut sa PREDAU TOATE ....,,mijloacele '' - desfajurarii activitatii unui agent :- MASINA , CHITANTIER , CARD DEPUNERE BANI , TABLETA PENTRU PRELUARE COMENZI !!!!!
...INTREBARE :
...Datorita acestui fapt , perioada urmatoare ramasa din preaviz , mai este obligatorie , atata timp catt ..TOATE mijlacele si ...,,UNELTELE '' necesare indeplinirii prevederilor FISEI POSTULUI , nu mai sunt in posesia mea ..??????
MULTUMESC !!!!!
In cazul demisiei, angajatorul poate renunta oricand la preaviz si sa inceteze C.I.M.
...asa ...si ce am scris ..presupune ..logic- renuntarea la preaviz !
???

nu. angajatorul vă poate cere să vă prezentați în fiecare zi la locul de muncă/sediu, unde să nu faceți nimic și el să vă plătească pentru asta.
renunțarea la preaviz din partea angajatorului trebuie să fie explicită și nu implicită.
Atat timp cat angajatorul nu si-a exprimat ta de a renunta la preaviz, salariatul va continua sa meraga la munca pana la expirarea acestei durate.

In caz contrar, absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.