Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Tatal meu lucreaza ca agent de paza intr-un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Tatal meu lucreaza ca agent de paza intr-un super ...

Buna ziua! Tatal meu lucreaza ca agent de paza intr-un super market si nu ii convine .. pentru se fura iar seful de magazin nu ii da voie nici sa vb la telefon si acum 2 zile si-a dat demisia pt ca a gasit in alta parte. Problema este ca angajatorul nu ii da voie sa plece doar daca sta 20 de zile in preaviz… dar el nu mai rezista atat si azi nu sa mai prezentat la servici … ce i se poate intampla?
Mihaelatheodorablaga, utilizator
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Cornel Vasile a scris:

Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Am inteles… si in cazul in care i se desface contractul de munca din motive disciplinare ii afecteaza cu ceva in viitor? La alt loc de munca?
Incetarea disciplinara a c.i.m. nu ar trebui sa va afecteze la o noua angajare. Primordial, ar trebui sa fie aptitudinea dvs de a va a indeplini atributiile corespunzator fisei postului ocupat.