Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Utilizare linie de credit acordata IMM-urilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Utilizare linie de credit acordata IMM-urilor

Buna seara,

ma confrunt cu o mica speta la birou:pentru clientul x SRL a fost acordata o linie de credit pe termen scurt pentru activitatea curenta. Pentru fiecare utilizare din linia de credit clientul trebuie sa prezinte justificari ( facturi fiscala impreuna cu ordinele de plata aferente). De curand a solicitat tragere din credit pentru achitare dobanda aferenta aceluias credit :O. Este ok sa se faca aceasta tragere din credit? mentionez ca este o societate start-up.
Daca cele doua parti implicate sunt de acord, e ok. Nu exista o interdictie legala in acest sens.