Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum as putea face?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum as putea face?

daca cumpar un apartament cu 25000 eur si in prezent nu am decit 22000 eur si vinzatorul (persoana fizica) este de acord, legal putem face un contract notarial pe baza caruia achit acum cei 22000 eur si restul fara dobinda pina in 15 dec. 2009, iar daca ramine ceva neachitat pina la acea data dupa acel "ceva" sa platesc dobinda bancara pina la achitare? Daca nu, va rog, cum as putea face?-multumesc.
Da , intocmai aceasta este modalitatea optima, achitati ceea ce aveti , luandu-va un angajament , chiar notarial , ca veti achita restul pana in dec. Daca insa nu veti reusi totusi , si credeti ca veti putea achita o dobanda bancara , aceasta ii va conferi o garantie in plus vanzatorului.
da , puteti face acest contract notarial daca vanzatorul este de acord.